Wybór mebli kuchennych

Meble kuchenne zmieniamy okazjonalnie, zatem nie należałoby kupować ich nieprzemyślanie. Dokładnie zaprojektowane oraz praktyczne będą doskonale służyć przez mnóstwo lat. Sprawa nie ogranicza się wyłącznie do odpowiednio dobranego stylu.

Na niewidoczne części korpusów szafek wykorzystuje się laminowane płyty wiórowe, na bardziej widoczne foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. Więcej uwagi poświęca się frontom mebli kuchennych, bowiem to one stanowią o atrakcyjności, wyglądu oraz wytrzymałości kuchennej zabudowy. Do ich produkcji przeważnie wykorzystuje się drewno, płyty drewnopochodne, jak również szkło.

Drewno jest niezwykle odporne, szczególnie gatunki liściaste. Jego powierzchnia jest lakierowana bądź woskowana. Z powodu na dużą cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego, tak żeby naśladowało cenniejsze gatunki drzewa. Bardziej eleganckim wyjściem jest pokrycie go fornirem szlachetniejszego gatunku. Drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się zniekształcać. Zabezpieczenie powierzchni ogranicza ten proces, jednak go nie likwiduje.

Płyta wiórowa to materiał szczególnie powszechny, zwłaszcza ze względu na niewysoką cenę oraz bogactwo wzorów i odcieni. Bywa laminowana, foliowana, fornirowana bądź lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało wytrzymała na wilgoć, jednak szczelnie polakierowana posłuży nam przez wiele lat Jest delikatna, więc wykonane z niej drzwiczki tworzą proste modele, bez zaokrągleń oraz rzeźbień.

Płyta MDF posiada twardość podobną do jednolitego miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PCW, melaminą, lakierem, ewentualnie fornirem z prawdziwego drewna. MDF jest dostępniejszy od drewna, trwały, także wytrzymały na wilgotność. Daje się swobodnie kształtować, zatem drzwiczki mogą posiadać boniowania (ozdobne wcięcia), a nawet być pomysłowo nagięte.

Szkło klasycznie umieszczane jest w oprawkach z aluminium czy drzewa, a obecnie całe szklane fronty nie należą już do wyjątków. Szkło potrafi być przejrzyste lub matowe, barwione lub lakierowane, a nawet w postaci witrażu. Kuchenne meble ze szkłem wyglądają bardzo efektownie.

Płyty drewnopochodne nakłada się fornirem, tworzywami syntetycznymi (laminat, folia PCW) bądź lakierem. Nadzwyczaj naturalnie wygląda fornir – zachowuje charakterystyczną dla drzewa różnorodność faktury, przebarwienia dodatkowo sęczki.

Laminat to podłoże nie dające się kształtować pod wpływem temperatury. Dlatego pokrywa się nim jedynie powierzchnie gładkie. Stanowi dobry w utrzymaniu, wystarczająco mocny, natomiast jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie podlega zmianie.

Folią PCW przody kryje się na ciepło – nakłada się ją na front oraz krawędzie, dlatego nie ma obawy, iż odklei się pod wpływem wilgoci. Taka płyta jest łatwa do oczyszczania, wytrzymała na porysowania oraz uszkodzenia.

Bardziej wrażliwy na uszkodzenia jest lakier. Jego odporność zależy od ilości warstw – im ich więcej, tym lepiej. Pokryte nim meble mogą mieć powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem lub półpołyskiem. Do drewna wykorzystuje się lakiery przeźroczyste, podkreślające odcień oraz usłojenie.

Innowacją są frontony akrylowe. Płyta meblowa pokryta dużą powłoką twardego akrylu stanowi niezwykle sztywna, odporna na zadrapania oraz dobra do utrzymania w czystości. Optycznie akryl przypomina fronty foliowane lub lakierowane na wysoki połysk. Posiada jednakże tę cechę, że jeśli z czasem zaistnieją na nim niewielkie zarysowania, połysk można odnowić pastą polerską. Uszkodzonych frontów foliowanych obecnie nie zregenerujemy.

Nowoczesne metody skłaniają do eksperymentowania z materiałami, dlatego producenci oraz projektanci co i rusz zadziwiają nas nowoczesnymi podejściami. Z jednej strony powstają laminaty, które wyglądem jeszcze wierniej odwzorowują np. naturalne drzewo, kamień bądź beton, a są od nich zdecydowanie łatwiejsze w obróbce i konserwacji, a zazwyczaj tańsze, z drugiej zaś na fronty meblowe używa się coraz powszechnie różne materiały. Wraz z nadejściem mody na mieszkania industrialne do kuchni zagościły meble kuchenne z frontami ze stali, aluminium czy nawet betonu – wyjątkowe mieszanki pozwolą na produkcję płyt o minimalnej grubości i ciężarze.

Natomiast przebojem ostatnich miesięcy są spieki kwarcowe Laminam. Wypalane z mielonego kwarcu z domieszką iłów łupkowych, skał granitowych i barwników płyty są doskonale płaskie oraz sztywne, a przy tym całkiem lekkie. Tablica o wymiarach 300 cm x 100 cm prawdopodobnie posiada grubość raptem 3 milimetry i może ważyć 24 kg. Pomimo to spieki kwarcowe są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na zadrapania, oddziaływanie wody, wysokiej temperatury również chemikaliów. Na dodatek ich wzory reprodukują prawdziwy kamień, drewno, metal, a nawet antracyt, oddając nie tylko wzór poszczególnych materiałów, lecz także ich fakturę. Nic zatem dziwnego, że zostały się doskonałą alternatywą dla naturalnych materiałów.

Co mówią nasi klienci:

Meble do kuchni to całkiem skomplikowany wybór – wiem, gdyż sama jak je wybierałam to całkiem nie potrafiłam określić wygląd a co dopiero wskazać materiał. Jednak trafiłam w dobre ręce ekspertów – mianowicie firmę Inspiracja. Doradzano mi we wszystkich sprawach. Meble kuchenne mamy wykonane z płyty MDF i się wszystko świetnie sprawuje. Polecam!

Ja miałem z tym wielki kłopot, ponieważ zupełnie nie znam się na meblach i aranżacji pomieszczeń. Chciałem ułatwić sobie sprawę i zleciłem projekt wraz z realizacją profesjonalistom z Inspiracji. Kiedy wszedłem po raz pierwszy do wykończonej już kuchni wrażenie było piorunujące, od razu nabrałem chęci na przygotowanie obiadu, choć mało gotuję!

Aranżacja kuchni nie musi być horrorem! Przecież to wielka radość umeblować przestrzeń w dobre meble. Ja zawsze marzyłam o minimalistycznej kuchni – w Inspiracji znalazłam idealną propozycję. Jestem także bardzo zadowolona z wykonania.

Z wyborem mebli do kuchni jest zwykle trudna sprawa. Jednak gdy niedawno zamienialibyśmy meble z miejsca zachwycił nas zestaw w firmie Inspiracja. Nie przesadzę jeśli stwierdze, iż dzięki nowym meblom własna kuchnia wygląda rzeczywiście wyjątkowo i aż sie chce w niej kucharzyć.