Garderoby – Galeria

Warto mądrze wykorzystać przestrzeń w garderobie

Aranżacja garderoby to naprawdę duże wyzwanie i to niezależnie od wielkości naszej garderoby. Funkcjonalna i duża osobista garderoba, to marzenie wielu z nas, ale niestety tylko nieliczni mogą się tym nacieszyć. Jednak to nie oznacza, że nie dysponując jakąś wolną powierzchnią czy odrębnym pomieszczeniem, nie możemy sobie na nią pozwolić. Garderoba to nie tylko samo wnętrze do upakowania, to także filozofia mądrej organizacji. Można powiedzieć, że aranżacja garderoby to dokładnie przemyślana strategia.

Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania garderoby

Nie ma znaczenia czy garderoba będzie miała kształt kwadratu, prostokąta lub litery U, L czy innej. Najważniejsze, żeby spełniała swoje zadanie, które dla niej wyznaczyliśmy, czyli pomieściła wszystko, co chcemy schować. Ważne również, aby pozwalała nam oszczędzić zarówno czas oraz miejsce.

Aranżacja garderoby może być prostsza, jeśli mamy odrębne pomieszczenie. Wtedy ściany pomieszczenia wyznaczają nam jej granice. W sytuacji, kiedy wydzielamy część pokoju na potrzeby garderoby, musimy dobrze przemyśleć jej usytuowanie. Najlepiej jest, gdy umieścimy garderobę niedaleko sypialni czy to przez wydzielenie przestrzeni za łóżkiem, czy w istniejącej w wnęce, kącie lub na jednej ze ścian.

Jest kilka ważnych elementów, które warto wziąć pod uwagę w czasie planowania garderoby. Są to jej rozmiar, wentylacja, oświetlenie oraz oczywiście wyposażenie. Nie zrażajmy się, jeśli garderoba jest mała, nie ma równych ścian i kątów, ponieważ to nie jest przeszkoda, z którą nie można sobie poradzić. Chociaż rozmiar i kształt w przypadku garderoby nie mają aż takiego znaczenia, to jednak wymuszają pewne rozwiązania, jakie możemy w niej wykorzystać. Dlatego najlepszym sposobem jest aranżacja garderoby z wykorzystaniem mebli na wymiar, dzięki czemu idealnie zagospodarujemy każdy, nawet najtrudniejszy kąt i przestrzeń od podłogi aż po sam sufit.

Urządzanie garderoby powinno uwzględniać jej odpowiednią wentylację. Najlepiej, jeśli w garderobie jest okno, lecz jeśli go brak, to najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie w drzwiach garderoby lub w jej ścianie kratki wentylacyjnej. Unikajmy natomiast instalacji kratki na ścianie, która jest jednocześnie zewnętrzną ścianą budynku. Chyba nikomu nie uśmiecha się przebieranie z rana w zimnej garderobie.

Okno w garderobie to wygoda, ale warto je przysłonić żaluzją lub roletą. W ten sposób unikniemy nadmiernego nasłonecznienia, które wpływa na temperaturę garderoby, powierzchnie materiałów, z których jest wykonana oraz możliwość wypłowienia naszych ubrań. Zainstalowanie siatki przeciw owadom, to również istotny element zawiązany z zachowaniem higieny w miejscu, w którym trzymamy nie tylko odzież wierzchnią, lecz również bieliznę.

W garderobie powinno być jasno, dlatego zastosowanie halogenów dających rozproszone światło, listew oświetleniowych czy dodatkowego oświetlenia w szufladach lub modułach z rzeczami wiszącymi może okazać się wręcz koniecznością. Dodatkowo garderobę możemy rozjaśnić odpowiednim doborem koloru ścian lub koloru samej płyty mebli. Jasna płyta otworzy wnętrze, nada mu lekkości i wrażenia czystość, natomiast wybierając płytę w ciemnych kolorach, uzyskamy wnętrze pełne elegancji i wyrafinowania. Wszystko zależy od tego, na jakim efektcie nam zależy.

Aranżacja garderoby – Drzwi

Wnętrze garderoby najczęściej kojarzone jest z rzędem półek, regałów i szuflad wykonanych z płyty laminowanej. Obecnie różnorodność dekorów, struktury i kolorów płyty, daje naprawdę szerokie pole do popisu i umożliwia projektowanie pięknych i wyrafinowanych wnętrz. To faktycznie często wybierane, klasyczne rozwiązanie, jednak jest jeszcze kilka ciekawych i oryginalnych sposobów, aby garderoba zyskała całkiem innego wyglądu.

Aranżacja garderoby z wykorzystaniem systemu kolumnowego to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia połączenie ze sobą aluminium, płyty oraz szkła. Na aluminiowych kolumnach, które mogą być mocowane od podłogi do sufitu, możemy umieścić w centralnej części garderoby półki ze szkła hartowanego, natomiast w wyższych partiach mogą być półki wykonane z płyty. Uzupełnieniem półek mogą być ruchome moduły z szufladami lub koszami, a także drążki na rzeczy wiszące.

Dla osób, które wolą bardziej obłe i subtelne kształty, dobrym rozwiązaniem może okazać się system rurowy, którego główny element stanowi rurka aluminiowa, do której mocowane są półki. Mogą one podobnie jak w przypadku systemu kolumnowego zostać wykonane z płyty lub ze szkła hartowanego. Tak system kolumnowy, jak i rurowy, to połączenie nowoczesności, transparentności oraz lekkości w zabudowie garderoby, które odchodzi od tradycyjnych rozwiązań na rzecz przestronnego i jasnego wnętrza.

Aranżacja garderoby – Wnętrze

Aby dostać się do wnętrza garderoby, musimy przejść przez drzwi. To element zewnętrzny, który jest widoczny od strony pokoju. Warto aby drzwi prócz swojej funkcji użytecznej, pełniły też funkcję estetyczną i ozdobną. Wybór drzwi zależy od naszego gustu oraz charakteru pomieszczenia. Najbardziej praktyczne są drzwi przesuwne lub drzwi podwieszane pojedyncze czy też podwójne, które możemy wykonać na dowolny wymiar i w szerokim wachlarzu wypełnień. Nie tylko nie zabierają one przestrzeni przy otwieraniu, ale dodatkowo mogą odegrać znaczącą rolę w wystroju wnętrza. W ten sposób zyskujemy podwójnie. Drzwi swoim wyglądem powinny pasować do stylu pomieszczenia, w którym się znajdują, a także do aranżowanej garderoby, dlatego materiał, który wybierzemy, musi być przemyślany.

Ciekawy efekt daje łączenie w drzwiach różnego typu wypełnień jak płyta ze szkłem kolorowym, panele 3D, ażurowe panele podklejone szkłem, szkło z ornamentem czy też szkło mleczne. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie materiały wyglądają jednakowo od strony wnętrza garderoby, jak i pokoju, co może nam przeszkadzać i zakłócić estetykę drzwi. Jeśli zależy nam na estetyce z obu stron, wtedy do drzwi przesuwnych lub podwieszanych pojedynczych, wybierzemy szkło mleczne. Ono subtelnie przepuszcza światło, tworząc we wnętrzu atmosferę tajemniczości, a wygląda jednakowo z obu stron. Takie szkło możemy połączyć z płytą w ciekawym dekorze lub zastosować w drzwiach samą płytę.

Decydując się na system podwieszany podwójny, nie mamy żadnego problemu i dylematu. W takim układzie w drzwiach możemy umieścić różny materiał, pasujący stylem i charakterem do pomieszczenia, do którego będą skierowane. Tak więc mamy pełną dowolność z jednej i drugiej strony. Wejście do garderoby możemy zamknąć także systemem drzwi łamano-przesuwnych, w którym fronty nie tylko się składają, ale jeszcze przesuwają na dowolną stronę wejścia, odsłaniając pełne pomieszczenie. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę pozostawienie wolnej przestrzeni przed garderobą, aby drzwi miały gdzie się złożyć.

Funkcjonalne akcesoria w aranżacji garderoby

Aranżacja garderoby to przede wszystkim przemyślane urządzenie oraz zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w taki sposób, aby wszystkie rzeczy miały swoje miejsce, a dostęp do nich był łatwy i nie wymagał skakania po półkach. Aby dobra organizacja garderoby była możliwa, przychodzą nam z pomocą specjalne, dedykowane do konkretnych celów i rozwiązań akcesoria jak półki pełne czy ażurowe, szafki, kontenery, różnego rodzaju wieszaki, drążki, pantografy, szuflady, kosze, przegrody i inne, które warto uwzględnić urządzając garderobę.

Półki wykonane na wymiar, mogą być różnej długości i głębokości, spięte w komin i umieszczone w rzędzie jedna nad drugą lub zamocowane swobodnie nad innymi akcesoriami. Bez trudu pomieścimy na nich wszystkie rzeczy, które składamy podczas przechowywania, a także różnej wielkości pudełka lub pojemniki. Na półkach znajdujących się najwyżej w naszej garderobie najwygodniej jest trzymać rzeczy sezonowe, do których sięgamy rzadko. Półki położone w niższych partiach możemy zrobić w wersji wysuwanej i przeznaczyć je na obuwie.

Zaraz po półkach ważną rolę w aranżacji garderoby odgrywają szuflady w różnych wymiarach i głębokościach. Szuflada to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na przechowywanie rzeczy osobistych wymagających zachowania higieny czyli bielizny, rajstop, skarpetek itp. To także bardzo dobry i sprawdzony sposób na oddzielenie rzeczy od siebie i zachowanie porządku. Jeśli jeszcze dodatkowo wyposażymy szufladę w system wkładów, które dzielą jej wnętrze, to możemy tam przechowywać spinki do mankietów, biżuterię, zegarki i inne drobne rzeczy. Korzystanie z szuflady ułatwia zamontowanie w niej oświetlenia, zastosowanie prowadnic z pełnym wysuwem oraz montaż szklanego frontu, który ułatwia wgląd w jej wnętrze nawet bez konieczności otwierania.

Alternatywą dla szuflad są ażurowe, wysuwane kosze w różnych wymiarach. Zapewniają one odpowiednią cyrkulację powietrza, a także bezproblemowe przeglądanie zawartości. Możemy w nich trzymać koce, pledy, poduszki czy wełniane swetry.

Drążki przy aranżowaniu garderoby to łatwy sposób na zwiększenie jej pojemności oraz podział wnętrza, który pozwala oddzielić rzeczy cięższe takie jak marynarki czy żakiety od koszul i bluzek. Montując je jeden nad drugim zyskujemy dodatkowe miejsce. W dowolnej części garderoby możemy umieścić także drążek na rzeczy długie jak płaszcze czy sukienki. Montując drążki, starajmy się, aby nie były one zbyt długie, ponieważ ciężar wiszących na nich rzeczy spowoduje ich nieestetyczne wygięcie.

Garderoba to naprawdę pożądane miejsce w każdym domu i większość z nas chciałaby ją mieć tylko dla siebie. Jeśli jednak przygotowanie garderoby nie wchodzi w grę, bo nie mamy gdzie jej stworzyć, pomyślmy o pojemnej szafie na wymiar, która odpowiednio urządzona i wyposażona w akcesoria, będzie stanowiła mini garderobę, nie tracąc nic na swojej funkcjonalności.