Szafy – Galeria

Nasze szafy są bardzo funkcjonalne. Podstawowe zalety to możliwość ich wykonania na dowolny wymiar, dopasowanie do pomieszczenia, zabudowanie niewygodnych przestrzeni np. skosów, możliwość zastosowania różnorodnych wypełnień, jak również szeroka gama dodatkowych akcesoriów.

Standardowa wysokość szafy wynosi 250 cm, głębokość 60-65 cm. Wnętrze szafy stanowi około 50-55 cm, a 10 cm stanowi tor, po którym przemieszczają się drzwi przesuwane. Z uwagi na montowane w szafie drążki na ubrania zaleca się, aby głębokość minimalna wnętrza szafy wynosiła 55 cm. Taka przestrzeń umożliwia swobodne wieszanie ubrań, bez obawy ocierania się ich o drzwi.

W zależności od budowy i ustawienia rozróżniamy typy szaf:

Szafa wnękowa
Umożliwia efektywnie wykorzystać przestrzeń, a jej podstawowa zaleta, to wraz z drzwiami przesuwnymi jej funkcjonalność. Możliwe jest to poprzez wykonanie wnętrza szafy zgodnie z oczekiwaniami klienta. Obudowę meble stanowią ściany pomieszczenia, w którym się ona znajduje. Montaż szafy na całej wysokości pomieszczenia nie wymaga budowania odrębnego sufitu. Prócz tego można zrezygnować z wykonania drewnianej podłogi szafy, gdy stanowi ją naturalne podłoże w mieszkaniu, czyli kafelki, panele podłogowe lub wykładzina.

Szafa pełna
Wykonywana jest w pełnej zabudowie, czyli składa się ze ścian bocznych, sufitu, podłogi oraz ścianki tylnej. To sprawia, że szafa jest stabilna, a wnętrze chronione przed dostaniem się kurzu. Montaż szafy realizowany jest na specjalne życzenie klienta w miejscu, gdzie podłoże i ściany ze względów estetycznych nie nadają się bezpośrednio do użytkowania. Jej dużą zaletą jest to, że nie zajmuje całej powierzchni ściany w pomieszczeniu, lecz tylko jej wybrany fragment.

Szafa z pawlaczem
W tego typu szafach najczęściej przechowuje się ubrania sezonowe, dlatego jest ona bardzo funkcjonalna i przydatna. Z reguły montuje się ją w pomieszczeniach, których wysokość wynosi ponad 2,5 m. Może być to szafa pełna lub wnękowa.

Szafa narożna
Daje doskonały efekt w pomieszczeniach o nietypowych wymiarach, a także w tych małych, gdzie funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni jest sprawą najważniejszą. Jest to szafa w kształcie litery L, patrząc od góry. Montowana jest na dwóch prostopadłych ścianach, schodzących się w jednym rogu. Może być zarówno szafą pełną, jak i wnękową.

W zależności od Państwa gustu i oczekiwań oraz przeznaczenia mebla i wielkości pomieszczenia, możemy zamontować drzwi przesuwne, otwierane (uchylne), łamane lub kombinację tych drzwi w ramach jednej szafy, bez naruszenia jednolitej stylistyki.

Po wyborze pomieszczenia, w którym będzie stała szafa warto przeanalizować co będziemy w niej trzymać. Dobrym rozwiązaniem jest spisanie wszystkich rzeczy, jakie chcemy w niej umieścić i na podstawie takiej listy określenie ilości potrzebnych nam szafek, półek, koszy, wieszaków lub innych akcesoriów. W szafie możemy przechowywać różne rzeczy:

deska do prasowania, żelazko, odkurzacz, bielizna, ręczniki, buty codzienne i sezonowe, walizki, torebki, zabawki, rzeczy wiszące krótkie (spodnie, spódnice, koszule, garsonki), rzeczy wiszące długie (sukienki, płaszcze), kapelusze i bibeloty (apaszki, paski), rzeczy sezonowe (odzież zimowa, czapki i szaliki), ubrania codzienne.

Przygotowanie i dobre przemyślenie takiej listy umożliwia w optymalny sposób dostosować szafę do naszych oczekiwań oraz dobrać niezbędne akcesoria. Wnętrze szafy należy wykorzystać w maksymalnym stopniu. Pamiętaj, że ma ona tobie służyć i ty masz wiedzieć co gdzie w niej się znajduje.